Urząd Kontroli Skarbowej w Rzeszowie jest jednostką organizacyjną kontroli skarbowej podległą ministrowi właściwemu do spraw finansów publicznych.
Siedzibą Urzędu Kontroli Skarbowej jest Rzeszów, ul. Geodetów 1.
Terytorialny zasięg działania Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie obejmuje województwo podkarpackie, a także wchodzący w skład województwa świętokrzyskiego powiat sandomierski.
Urzędem Kontroli Skarbowej w Rzeszowie kieruje Dyrektor powoływany przez ministra do spraw finansów publicznych na wniosek Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej, który w szczególności:
1. organizuje pracę Urzędu Kontroli Skarbowej i jest przełożonym zatrudnionych w nim inspektorów oraz innych pracowników;
2. ustala plany kontroli;
3. upoważnia inspektorów i pracowników do przeprowadzenia czynności kontrolnych;
4. wydaje decyzje w sprawach określonych w ustawie o kontroli skarbowej;
5. wydaje wyniki kontroli;
6. dokonuje w uzasadnionych przypadkach zmiany inspektora lub pracownika prowadzącego czynności kontrolne;
7. może podawać do wiadomości publicznej zbiorcze informacje dotyczące działalności kontroli skarbowej na terenie objętym zasięgiem działania urzędu kontroli skarbowej;
8. prowadzi działalność analityczną i prognostyczną w odniesieniu do negatywnych zjawisk występujących w zakresie kontroli skarbowej oraz przedstawia w tym zakresie informacje i analizy organom administracji rządowej;
9. zapewnia przy pomocy wyodrębnionych komórek organizacyjnych kontroli skarbowej, o których mowa w art. 11g ust. 1 ustawy o kontroli skarbowej, ochronę fizyczną i techniczną inspektorom i pracownikom, a za zgodą Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej także innym osobom, organom i instytucjom państwowym.
Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie sprawuje nadzór nad pracą inspektorów kontroli skarbowej i pracowników zatrudnionych w urzędzie. Wyjątek stanowią inspektorzy i pracownicy zatrudnieni w komórkach, o których mowa w art. 11g ust. 1 ustawy o kontroli skarbowej i pracownicy zatrudnieni w komórce wywiadu skarbowego bowiem nadzór nad ich działalnością w zakresie realizacji zadań określonych w ustawie o kontroli skarbowej sprawuje Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej.
Urzędem, na zasadzie jednoosobowego kierownictwa i odpowiedzialności za wyniki pracy kieruje Dyrektor przy pomocy Wicedyrektorów, Głównego Księgowego, kierowników komórek organizacyjnych i innych pracowników zatrudnionych na samodzielnych stanowiskach.
Dyrektor urzędu kontroli skarbowej może upoważnić Wicedyrektorów, Głównego Księgowego, osoby kierujące komórkami organizacyjnymi Urzędu i innych pracowników Urzędu do załatwiania spraw w jego imieniu, a w szczególności do wydawania decyzji, wyników kontroli, postanowień i zaświadczeń.
Dyrektor urzędu kontroli skarbowej może upoważnić osoby zatrudnione w urzędzie do podpisywania pism, wyrażania opinii oraz podejmowania rozstrzygnięć w jego imieniu, w tym, w szczególnie uzasadnionych przypadkach, może upoważnić inspektora do wydawania decyzji lub wyniku kontroli.
Właściwość miejscową dyrektorów urzędów kontroli skarbowej ustala się według miejsca zamieszkania albo adresu siedziby kontrolowanego, z zastrzeżeniem:
- art. 10 ust. 2 pkt 11, czyli sytuacji gdy Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej wyznaczy dyrektora urzędu kontroli skarbowej właściwego do wszczęcia i przeprowadzenia postępowania kontrolnego, kontroli podatkowej lub przeprowadzenia innej czynności w sprawach z zakresu kontroli skarbowej, także poza właściwością miejscową dyrektora urzędu kontroli skarbowej;
- art. 10a ustawy o kontroli skarbowej, czyli sytuacji gdy Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej w uzasadnionych przypadkach przekaże, w drodze postanowienia, wszczęte postępowanie kontrolne, kontrolę podatkową lub inną czynność w sprawach z zakresu kontroli skarbowej, w tym w sprawach, o których mowa w art. 10 ust. 2 pkt 11 ustawy o kontroli skarbowej, do dalszego prowadzenia innemu dyrektorowi urzędu kontroli skarbowej.
Nadzór nad działalnością dyrektorów urzędów kontroli skarbowej sprawuje Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej.
Podstawa prawna:
1.Ustawa z dnia 28 września 1991 r. o kontroli skarbowej ( j.t. Dz. U. z 2011r., Nr 41, poz. 214 z późn. zm. ).
2. Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 4 stycznia 2011 r. w sprawie siedzib i organizacji urzędów kontroli skarbowej (Dz. U. Nr 13, poz. 62).
3.Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2010 r. w sprawie określenia terytorialnego zasięgu działania dyrektorów urzędów kontroli skarbowej (jednolity tekst Dz. U. z 2013 r., poz. 257).
4.Zarządzenie Nr 2 Ministra Finansów z dnia 13 stycznia 2011 r. w sprawie nadania statutu urzędów kontroli skarbowej (Dz. Urz. Min. Fin. Nr 1, poz. 2).
5.Regulamin Organizacyjny Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie, po zatwierdzeniu przez Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej, zarządzeniem Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Rzeszowie Nr 16 z dnia 17 lipca 2014 r. wszedł w życie z dniem 1 sierpnia 2014r.
|