Serwis Funduszu | Rejestr zmian | Mapa serwisu | Archiwum | Autorzy | http://bip.gov.pl
Menu podmiotowe: Władze | Podstawa prawna ZRFPK | Poręczenia Funduszu |
Menu tematyczne: Praca w ZRFPK | Przetargi / Konkursy | Pomoc | Jak załatwić sprawę | Prawo miejscowe | Rejestr spraw
   Strona główna » Poręczenia Funduszu ·

Wyszukiwarka

Archiwum wiadomości Wiadomości w archiwum: 0

o Funduszu

ZRFPK udziela poręczeń mikro, małym lub średnim przedsiębiorcom posiadającym siedzibę i prowadzącym działalność na terenie województwa zachodniopomorskiego lub prowadzącym działalność na terenie województwa zachodniopomorskiego i posiadającym siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Poręczenia dotyczą kredytów i pożyczek, które są oprocentowane nie niżej, niż według stopy referencyjnej, określonej przez Komisję Europejską, opublikowanej w Dzienniku Urzędowym Komisji Europejskiej, obowiązującej w dniu zawarcia umowy o udzieleniu kredytu lub pożyczki.


Korzyści dla Przedsiębiorcy

- zwiększenie dostępności kredytu przy niewystarczających własnych zabezpieczeniach, co jest szczególnie istotne dla małych firm i/lub rozpoczynających działalność;


- skrócenie procedury uzyskania kredytu, w związku z możliwością szybkiego pozyskania poręczenia;


- uzyskanie poręczenia za pośrednictwem instytucji finansującej, bez konieczności kontaktowania się z Funduszem;


- podejmowanie nowych projektów, finansowanie inwestycji oraz wdrażanie nowych rozwiązań technicznych lub technologicznych;


- tworzenie nowych i zachowanie istniejących miejsc pracy.


Przedmiot poręczenia

Poręczeniem mogą być objęte kredyty i pożyczki bankowe przeznaczone na finansowanie inwestycji: zakup produkcyjnych środków trwałych i obrotowych, wyposażenia i materiałów niezbędnych do prowadzenia działalności.


Wysokość poręczenia

Poręczenie może być udzielone do wysokości 70 % wykorzystanej kwoty przyznanego kredytu bez odsetek od kredytu/pożyczki, nie więcej niż 1.410.000,00 zł


Okres poręczenia

Poręczenia są terminowe i udzielane na okres zgodny z okresem spłaty kredytu/pożyczki, wydłużony maksymalnie o 9 miesięcy.


Czas oczekiwania na poręczenie

Wnioski o poręczenie rozpatrywane są przez Fundusz do 14 dni pod warunkiem przedstawienia kompletu wymaganych dokumentów.


Koszty poręczenia

Z tytułu udzielonego poręczenia Fundusz pobiera jednorazową opłatę prowizyjną w wysokości do 3% udzielonej kwoty poręczenia w stosunku rocznym.


Opłata prowizyjna jest potrącana przez Instytucję finansującą z pierwszej transzy kredytu i przekazywana na rachunek Funduszu lub dokonywana bezpośrednio do Funduszu (gotówką lub przelewem).


Procedura udzielania poręczeń

1. Wniosek o udzielenie poręczenia Przedsiębiorca (MŚP) pobiera i składa w Instytucji Finansującej współpracującej z Funduszem (ZRFPK) wraz z wnioskiem o udzielenie kredytu/pożyczki.


2. Po podjęciu decyzji o udzieleniu kredytu/pożyczki Instytucja Finansująca przekazuje do Funduszu wniosek kredytobiorcy lub pożyczkobiorcy o udzielenie poręczenia wraz z wymaganymi załącznikami.


3. Rozpatrując wniosek o udzielenie poręczenia Fundusz, podobnie jak Instytucja Finansująca, dokonuje analizy i ocenia zdolność przedsiębiorcy do spłaty kredytu wraz z odsetkami. Ocena ta stanowi podstawę do podjęcia decyzji o udzieleniu lub odmowie poręczenia. Po podjęciu pozytywnej decyzji o udzieleniu poręczenia Fundusz zawiera z Przedsiębiorcą umowę o udzielenie poręczenia, a za udzielone poręczenie przedsiębiorca dokonuje wpłaty prowizji.


4. Jednocześnie z Instytucją Finansującą, Fundusz zawiera umowę poręczenia kredytu.



Zabezpieczenie poręczenia

Fundusz wymaga zabezpieczenia udzielonego poręczenia w formie weksla in blanco kredytobiorcy (z potwierdzeniem wniesienia opłaty skarbowej) wraz z deklaracją wekslową. W szczególnych wypadkach, gdy kredyt/pożyczka jest obarczony bardzo wysokim kredytem, Fundusz może uzależnić decyzję o udzieleniu poręczenia od ustanowienia dodatkowego zabezpieczenia w formach stosowanych powszechnie przez banki.


Warunki dodatkowego zabezpieczenia poręczenia są określone w odrębnej umowie pomiędzy kredytobiorcą a Funduszem. Ponieważ Fundusz poręcza tylko część kredytu/pożyczki, kredytobiorca zobowiązany jest do ustanowienia zabezpieczenia na rzecz kredytodawcy pozostałej, nie poręczonej części kredytu/pożyczki, zgodnie z jego wymogami.


Poręczenie obejmuje zobowiązania Funduszu w wysokości ustalonej w umowie, w przypadku gdyby kredytobiorca nie wykonał zobowiązań z tytułu umowy kredytu/pożyczki w oznaczonym terminie.
Fundusz pokrywa część kwoty kredytu/pożyczki nie spłaconej przez kredytobiorcę, proporcjonalnie do podziału ryzyka określonego w umowie poręczenia.


Informacje dodatkowe

Wnioski o udzielenie poręczenia można otrzymać w wydziałach kredytowych oddziałów banków współpracujących z Funduszem.


Dodatkowe informacje na temat poręczeń i gwarancji kredytów/pożyczek można uzyskać telefonicznie pod numerem (0-91) 813 01 10, jak również na stronie internetowej Funduszu www.zrfpk.pl lub w Biurze Przyjęć Interesantów Zachodniopomorskiego Regionalnego Funduszu Poręczeń Kredytowych w Szczecinie, ul. Świętego Ducha 5A, I p.



Opublikował(a): Artur Czerwony

Data powstania: cz, 11 marca 2004 11:16
Data upublicznienia: cz, 11 marca 2004 11:19
Zaakceptował(a): Artur Czerwony
Artykuł był czytany: 2890 razy

Wiadomość była modyfikowana 7 razy

 
Zachodniopomorski Regionalny Fundusz Poręczeń Kredytowych Sp z o.o.
ul. Św. Ducha 5A; 70-205 Szczecin
Sąd Rejonowy w Szczecinie, XVII Wydział Gospodarczy, KRS 0000126048
NIP: 851-27-98-979
Kapitał zakładowy: 10.100.000,00 PLN
System PUBLIKATOR