RADY OSIEDLA
Rada Miasta Hajnówka uchwała Nr V/24/03 z dnia 19 lutego 2003 r. w sprawie zarządzenia wyborów organów samorządu mieszkańców na terenie miasta Hajnówka oraz trybu ich przeprowadzenia zarządziła przeprowadzenie na terenie miasta Hajnówka wyborów do organów samorządu mieszkańców w terminie od dnia 1 marca 2003 r. do dnia 31 marca 2003 r.
Idea powołania Rad Osiedla wynika z zasady subsydiarności działań administracji nakazującej wykonywanie określonych spraw i zadań oraz ich rozstrzyganie przez organy znajdujące się najbliżej człowieka - jednostki której te działania dotyczą . Organizację i zakres działania Rad Osiedla określa Statut Osiedla - Uchwała Nr IX/62/95 Rady Miejskiej w Hajnówce z dnia 12 kwietnia 1995 r.
Organem stanowiącym osiedla jest Rada Osiedla w liczbie 15 wybierana w glosowaniu tajnym spośród mieszkańców osiedla . kadencja Rady Osiedla trwa 4 lata od dnia wyborów .
Kompetencje Rady Osiedla :
zajmowanie stanowiska w sprawach istotnych dla osiedla i jego mieszkańców ,
wybieranie i odwoływanie Zarządu Osiedla ,
dokonywanie nie rzadziej niż raz na dwa lata oceny działalności Zarządu Osiedla
Organem wykonawczym osiedla jest Zarząd Osiedla w liczbie 5 osób :
Przewodniczący Zarządu ,
Zastępca Przewodniczącego Zarządu
Sekretarz
Skarbnik
Członek Zarządu
5-osobowy Zarząd Osiedla Rada Osiedla wybiera spośród swoich członków w głosowaniu tajnym. Kadencja Zarządu trwa 2 lata.
Kompetencje i obowiązki Zarządu Rady Osiedla
przygotowywanie zebrań osiedlowych,
zbieranie wniosków i innych wystąpień,
sporządzanie projektów wystąpień w sprawach wykraczających poza możliwości ich realizacji w ramach osiedla,
inicjowanie działań społecznie użytecznych dla miasta i jego mieszkańców.
Do obowiązków i kompetencji Przewodniczącego Zarządu Osiedla
należy w szczególności:
organizowanie i koordynowanie inicjatyw i przedsięwzięć społecznych mających na celu poprawę warunków życia społeczności osiedla ,
reprezentowanie osiedla ,
przewodniczenie Radzie Osiedla ,
występowanie z wnioskami dotyczącymi potrzeb osiedla i jego mieszkańców oraz prowadzenie działalności interwencyjnej w tym zakresie ,
wykonywanie innych zadań należących do .przewodniczącego z mocy ogólnie obowiązujących przepisów / między innymi w zakresie obronności, ochrony przeciwpożarowej, inkasa niektórych podatków i opłat, zapobiegania klęskom żywiołowym oraz usuwania ich skutków.